pjflames pjflames
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

what is 30y = $41.10 I dont know how to go about answering this

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 12-11-2018

Looks as tho' you were trying to solve 30y = $41.10 for y.  To do this, divide both sides of this equation by 30:

y = $41.10 / 30 = $1.37 per unit (whatever it was that you're measuring).

Answer Link

Otras preguntas

Find the distance between the two points in simplest radical form. (-1,0) and (5, -8)
The area of a recalangle that is 8 feet long and 4 feet wide is a 12 sq ft b22 sq ftc 32 sq ftd 36 sq ft ​
Select the correct answer. Which of the following is not true of American cowboys? OA They were primarily white American men. OB. They came to represent a free,
What was the company of the Indians with Christopher Columbus?
Janet and Jack are walking in a two-day event to raise money for charity. Janet asks a friend for a $7.50 donation, plus $0.10 for each mile she walks. Jack ask
help me. I'm not very good at mathdetermine whether the given is a rational equation, rational inequality,rational, functiony = × + 3 I will mark if anyone answ
what is the LCD of these fractions and why 3/5 and 3/4​
9. Why did the General Cornwallis feel it was important to fight a gentlemen's war and treat the colonists with respect?
Edwin went to the grocery store and bought several pounds of fruits. The fruit cost $2 per pound. He bought 2.5 pounds of apples , 1 3/10 pounds of bananas, and
5 x 1/3 x 4 (btw the x is supposed to be a multiplication sign lol)