AbigailHaylei
AbigailHaylei AbigailHaylei
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

10 pencils cost $4 at Target and 6 pencils cost $2.70 at Walmart. Where should you go to buy pencils at a cheaper price? Question 3 options: Target Walmart

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-11-2018

$4/10 = $.40  per pencil at Target

$2.70/6 = $.45 per pencil at Walmart


The best deal is at Target

Answer Link

Otras preguntas

inertia is a measure ofa) a push or pull on an objectb) the difficulty of changing an object's motionc) a velocity of an object d) none of the above​
Evaluate the expression when c=6 and x=4: -c + 6x Please help I will give brainliest
What is the answer help
What does it mean when a person "Stood awhile in thought"
The perimeter of a rectangular field is 242 m . If the length of the field is 66 m, what is its width?
Describe the origins of Christianity and Islam.
Out of 80 students, 60% of them passed. How many students passed the test?
15 POINTS!! answer the question in the picture
Someone please help i need this awnser
Dieting during pregnancy is a good way to stay healthy O True O False