taylorlovesburpees taylorlovesburpees
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

the cost for 7 dance lessons is $82. The cost for 11 lessons is $122. Write and solve an equation to find the cost of 4 lessons

Respuesta :

sophiatorres588
sophiatorres588 sophiatorres588
  • 13-11-2018
7x=82
82/7=11.7
11x=122
122/11=11.1
4x=45
45/4=11.25
Answer Link

Otras preguntas

Name this note: A. the note B B. the note C C. the note A D. the note D
What is the equation of the line that crosses through points (-6,0) and (2,-2)?
Gwen is sending a box to a friend. The box weights 23.5 pounds. Gwen removes a 4.47-pounds book to decrease the shipping cost. What is the new weight of the box
The art teacher asks her students to cut apples from construction paper.Five apples can be cut from each sheet of paper.If she needs 1,045 apples how many sheet
A company claims that children who drink their fruit smoothie everyday will go from 2 servings to 6 servings of fruit each day. By what percent is the fruit ser
Which statement correctly describes the diagram? A) The products of photosynthesis cannot be used by other organisms. B) The products of respiration can be used
PLEASE HELP ME AND ANSWER CORRECTLY THERE ARE 3 QUESTIONS QUESTION 1 Why might an author choose to deliver a persuasive message through a fictional story rath
When creating a portrait background, the darkest area of background should be ___
what is a assumtion land title
what are the nonmetals in Group 16 of the periodic table