triniwwekid200p3pfbi
triniwwekid200p3pfbi triniwwekid200p3pfbi
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of 5 book costs $18.75. A pack of 3 books $12.75. Which pack has the the lowest cost per books (hint - find the unit rate for each pack , the compare ) show your work

Respuesta :

Sea2Ray Sea2Ray
  • 13-11-2018
18.75÷5=3.75
12.75÷3=4.2
The pack of 5 books has the lower cost per book
Answer Link

Otras preguntas

write an expression for the calculation double 7, multiply 3 and 1 and then subtract the second number from the first number
Mexico City is threatened by which of the following natural disasters? monsoons earthquakes volcanoes tornadoes
Realism has always been an important element in writing. a. True b. False
What would happen to a cell if its mitochondria were removed?
why the fraction with a lesser denominator has larger pieces than the fraction with a greater denominator
why did colonists oppose the stamp act
Chromosome is to cactus as gene is to _____.
The Constitution regulates government powers by
Cameron got 18 out of 20 problems correct on the test.What percent did she make
What is the chemical symbol for magnesium?