avon7038 avon7038
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

Donovan bought 5 1/2 kilograms of flour for $8.25 how much is the unit rate per kilogram of flour?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2018

The unit rate is given by the total amount, divided by the number of units. In this case, the amount is 8.25 dollars, and the units are 5.5 kilograms.

So, the unit cost is given by

[tex] \dfrac{8.25}{5.5} = 1.5 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Solve linear equation x+3+x-8+x=55
Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. genre : poetry ::
48 is 60% of what number? A. 80 B. 28.8 C. 8 D. 0.8
Rewrite this sentence correctly: how Does my mother, trina get do everthing for me.
Which sentence correctly uses an objective case pronoun? A. Them and Beth have been friends for years. B. Could them take the train instead of the bus?
What is the answer of: z^2 - 4z^2
A passage that reveals the inner workings of a character’s mind is called a _____. homophone journal entry topic sentence thought shot
Where does the products of photosynthesis go
An economic system in which colonies supply goods to the mother country is called _____
Which nation did Richard Nixon normalize diplomatic relations with in 1972 as a way to end US involvement in Vietnam?