elainasohl elainasohl
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of sugar costs $2.50. What is the price of 1 pound? A) $2.50 B) $1.50 C) $1.00 D) $0.50

Respuesta :

GXShadowReaper
GXShadowReaper GXShadowReaper
  • 13-11-2018

its D cause 0.50 x 5 = 2.50


Answer Link

Otras preguntas

Spending $1000 from a savings account paying 4 percent of interest a year means a opportunity cost of how much money a year? A. $80 B. $40 C. $20 D. $10
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST The measure of the supplement of an angle is 12 greater than twice the measure of its complement. a. Measure of the angle = _
what’s the code for this puzzle?
10 interview questions i would ask to flood victom of recent raigad floods
he sum of three consecutive odd integers is -123. What is the middle integer?
Pls pls help for this question :What word should go where the question mark is ?
below two parallel lines with a third
HELP HELP HELP ASAP PLEASE IM STUCK
what is the ratio of 96:24 in simplest form
A manufacturing company plans to have strong internal accounting controls in place. The company's accounting manager has started taking certain measures in orde