jessicalopezz2705 jessicalopezz2705
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-11-2018

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

Answer Link

Otras preguntas

Use the above figure to answer the question. How many radians are contained in the angle AOT? Round your answer to three decimal places. a. 0.459 radian b. 1.
In America what organization was formed in San Francisco on June 26 1945?
Some people feared that the acquisition of new territory in the Mexican Cession would a. make the issue of slavery worse. b. create problems with Mexico. c.
Migration is always temporary. True of false I'm choosing false.
Read these lines from Robert Browning's "My last Duchess" "A heart - how shall I say?- too soon made glad, Too easily impressed; she liked whate'er, She look
Which sentence is correctly punctuated? a. Is Disneyland in Orlando Florida, or Anaheim California? b. Is Disneyland in Orlando Florida or Anaheim, California?
suggest a reason for the building of the berlin wall in 1961 that is my question... strait forward but have not be taught it
Of all the urbanized people of the Americas, the Incas were the most brilliant __________. a. astrologers b. engineers c. artists d. musicians
Explain how a nerve impulse travels.
what is 0.9 written as a fraction in simplest form