FaithLynn7118 FaithLynn7118
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils cost 0.55 each. A pack of pencils cost $11. Which equation can be used to fined p the number of pencils in one pack

Respuesta :

Persefoni Persefoni
  • 15-11-2018

[tex](0.55 \times p) = 11[/tex]
[tex]p = (11 \div 0.55)[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which of the ancient civilizations developed an empire that controlled the most land?
what is the solution to this -3x is = or greater than 27
Which statement describes how relations between blacks and whites changed from the antebellum (before the Civil War) South to the Jim Crow era? A. Whites and bl
Ms. Gadgets car broke down on the turnpike. Acme Towing charged $30 plus $3 per mile to tow the car. If Ms. Gadget paid $162, how far was the car towed?
50% of all the cakes jenny baked that week were party cakes, 1/5 were fruit cakes, and the remainder were sponge cakes, what percentage of cakes were sponge cak
20 points to correct answer!! 1. Which Word in the sentence does the underlined phrase modify? On our way home after the tour, we stopped for strawberry smoothi
What is the product of 4.10*^10 and 0.25*10^-6
explain how you decide on the number of zeros in the products 19,340×10 = 19,340×100= 19,340×1000=
What's the word format and expanded form for 3.4
Explain how you can break apart one of the addends to make a ten to find the number of points Jeannie and Kevin scored. Jeannie 245 Kevin 227.