granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Where did the first major Civil War battle with heavy causalities occur? A.) Manassas B.) Fort Sumter C.) Gettysburg D.) Cold Harbor
How many terms are in this expression 5x + 6y² - 13 + x
A cylindrical metal specimen having an original diameter of 10.55 mm and gauge length of 54.5 mm is pulled in tension until fracture occurs. The diameter at the
The advantage Germany gained when Russia withdrew from the war was balanced by the? A. entry of Italy on the Allied side. B. departure of Austria from the war.
Choose all that define a rectangle in the coordinate plane by the four given points. A(−3, 0), B(3, 2), C(4, −1), D(−2, −3) A(−2, −5), B(−2, 1), C(3, 2), D(1, −
What is a cotton gin and who pretended it
solve 2(3x-5)-3(6-4x)+(15x+3)
according to the law of conservation of energy, which is always true​
I cant get this question
Which equation has the same solution as x2 – 6x – 14 = 0?