ourfather23pi7cxk ourfather23pi7cxk
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce can of store brand tomato paste cost $1.43 at a supermarket. To the nearest tenth of a cent, what should the listing show as the unit price

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 14-11-2018

$1.43 /12

$.119 per ounce

11.9 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

How do you get the answer for -1/2x=-31 and what is the answer?
When building a credit history, you should have a credit card with a _____, and you should pay it in full, on time, every time
Is this right !!!!!!
The difference between a nominal variable and a real variable is that A. real variables are calculated in​ current-year prices and the nominal variables are mea
Help please !!!!!!!!!!!!!
Which revision of these two sentences uses an adverb clause? The girl finally woke up. The girl was hot and thirsty. O Finally waking up, the girl was hot and t
Dr. Silverman is interested in the daily activities of a group of 4th graders. He asks the children to indicate the amount of time per day they spend watching t
Question 7 of 10 2 Points In what primary way did the goals for U.S. intervention in Europe differ from those of the Soviet Union? A. The United States made a c
- A copy machine makes 60 copies per minute. A second copy machine makes 80 copies per minute. The second machine starts making copies 2 minutes after the first
How are the Mauryan and Gupta empires alike? A. Both invaded China B. Both sent Buddhist missionaries to distant lands C. Both treated other religions with tol