julessorondo7523 julessorondo7523
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jonathan goes to a store and purchases 3 pencils for $0.28 each, and x number of erasers for $0.38 each.Write an expression that shows how much Jonathan spent.

Respuesta :

Persefoni Persefoni
  • 15-11-2018

[tex](3 \times 0.28) + (x \times 0.38)[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

How many nitrogen atoms are in 1 N2O5 molecule?
if someone answers my two previous questions ill award brainleist i just really need help ty :)
. You want to buy a book worth Php 220.50. You can buy it only by making a sacrifice of not buying a soft drink every day. If soft drinks in your school cost Ph
Find each product. Enter your final answer as a simplified fraction. (− 23 ) (− 38 ) ( 89 ) The product is
ill give brainiest to whom ever gets this correct
what do i do for #17
Which excerpt from the passage best states the authors’ claim? "Cleaning and weeding was done as many as three times." "It was some of the worst labor." "A wee
What is the rhyme scheme of this poem? My favorite food is stew. I’ve got it in my head That you might like it too, Or maybe you like bread. A. abab B. abba C.
Which of the following is an example of nonpoint source pollution caused by burning of fossil fuels such as coal? O acid rain eutrophication O aquifer depletion
What is the best way to maintain a strong friendship?