jerikkaharris2072 jerikkaharris2072
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs 1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of broccoli cost WHAT THE ANSWER

Respuesta :

juststuding juststuding
  • 15-11-2018

If broccoli cost 1.50 per pund and your trying to find how much 32 ounces cost. You will first see how many ounces are in a pound and there are 16 ounces in 1 pound.

ANSWER:

so, 16 + 16 = 32

then, 1.50 + 1.50 =  3 dollars

If you add tax its $3.30

Answer Link

Otras preguntas

easy question! ABC Elementary school had a food drive to collect cans of food. in ms walker's class, the boys brought in 57 cans and the girls brought in 57 can
Based on the information in the chart, what conclusion can be drawn about the oil industry in Nigeria? Nigeria was generating less revenue from oil in 1987 com
What is the sum of the rational expressions ?
which is the best definition of denotation? PLZ HELP ASAP
Harriet calculated 27 divided 4 = 6.75 how can you find 270 divided 4 without dividing
The engineer wants to change the design of the solar water heater so that it can heat water at a faster rate. What modification should he make to the design? de
Simplify the expression (5+3i)(4-4i) need help ASAP! Please
Which of these best describes baby boomers? generation currently in high school and college generation who fought in World War II largest generation in Ameri
Write x^3/2 in radical form
The realism period was influenced by?