modie59611 modie59611
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?

Respuesta :

cristianmelgar
cristianmelgar cristianmelgar
  • 15-11-2018

Each apple costs .50 cents :D

Answer Link
juststuding juststuding
  • 15-11-2018

your trying to find how much money does each apples cost if you pay $3 on 6 apples.

1st way you could do it is 3 divided by 6 wich is .50cents

or you can split the 50 cents up and say

.50 +. 50= $1

.50 + .50= $1

.50 +.50 = $1

there  are $3 and there are 6 groups of 50 cents and the each 50 cents counts for 1 apple.

So, the cost of each apple is 50 cents

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an adjective? a. vacant b. desolate c. devoid d. all of the above
Who takes Adeline home for New Year's?
Where does the Maxson family get the money to buy a house?
25 POINTS! Which of the following are two examples of ways that objects can have potential energy? A boulder that is falling after being pushed
Explain a fact about the weather on Saturn.
t¹/³+t¹/²=12.Pleass solve for me​
Please Help! Algebra question: |x−3|=0
Create a letter to someone tell what you're doing social distancing for the coronavirus
Lena buys 12 cans of soft drinks and 10 sandwiches for a picnic. Patrick buys 8 cans of soft drinks and 11 sandwiches for the same picnic. Let ​c​ be the cost o
.....dsa.f.sdafsdfadsfasdfsadf