shineshe1 shineshe1
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Lorie bought 1 1/4 lb of roast beef at $2 per pound and 2 1/2 pound of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 11-12-2018

2 dollars a pound.

1*2=2$ +25 cents=2.25$

1.50*2=3+.50=3.50$

2.25+3.50=$5.75

She spent $5.75 dollars.

-TheOneandOnly003


Answer Link

Otras preguntas

identify the equation that does not belong with the other three explain your reasoning 5x equals 20, 4b equals 7, 8w equals 32, 12y equals 48
What are chromosomes?
help plz im giving points and brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!!!
I am writing an essay on my career choice and I chose photography, I need help perfecting my essay, I'm not quite done, but i wanna ensure that I'm on the right
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! What is the sum of the first eight terms of the series? (−800)+(−200)+(−50)+(−12.5)+... Round the answer to tw
Objects that float on water have a
If on average a person with an associates degree $39,746 per year, how much on average can a person with a bachelors degree expect to earn per year
PLS HELP I WILL GIVE U ANYTHING1A home alarm system randomly assigns a five-character code for each customer. The code will not repeat a character. The characte
The universal set in this diagram is the set of integers from 1 to 15. Place the integers in the correct place in the Venn Diagram. please help, i’ve been stuck
What are qualities of a speech?