missterriann6472 missterriann6472
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help Mrs.Johnson spend $611 buying lunch for 78 students. If all lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch

Respuesta :

flightbath flightbath
  • 21-12-2018

Answer:

She spend 7.33 on each lunch.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mrs. Johnson spend $611 buying for 78 students

If each lunch cots the same we have to find how much did she spend on each lunch:

We can calculate the price of each lunch  by dividing the total cost she spend upon the lunch she bought.

let the cost of each lunch be x

Hence, [tex]x=\frac{611}{78}=7.33[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this I am so bad at math
What can the government do to reduce consumer demand for loans?
Can someone help me with this please.
Guys, I really need these answers ASAP, Please help, I will give 10 points. Look at the 3 screenshots posted below
Which statement describes one feature of Rutherford model of the atom
How do we know that the ocean is continually absorbing carbon from the atmosphere, helping with climate stability? O Increased carbon in the oceans have made th
Determine whether the following pairs of lines are parallel, perpendicular, or neither. y=1/3x+4 3x+y=2​
Generally speakingthe US and Panama have historically had pretty good ties, with a few bumps along the way true or false
In the early days of the game industry, nearly all games were developed by designers, for designers. More specifically, what age-range/gender were the designers
helppp pleaseeeeee I don’t understand