plzhelplol456 plzhelplol456
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help Mrs.Johnson spend $611 buying lunch for 78 students. If all lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch

Respuesta :

charlief22
charlief22 charlief22
  • 12-12-2018

Greetings!

Answer:

$35.96 to 2.d.p. or 36 to 2.s.f.

Step-by-step explanation:

We can show this by:

611 = 78x

x being the 78 students

To find 1x which is the price of one student, or one lunch, we can simply divide both sides by 78:

[tex]\frac{611}{78} = \frac{78x}{78}[/tex]

Or:

35.95 = 1x

So each lunch cost 35.96 to 2.d.p. or 36 to 2.s.f.


Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Question 29 of 30 The thermochemical equation for the reaction of pentane and oxygen is shown below. What does the equation tell you about the reaction? C,H,(g)
Select the correct answer. Which function is represented by this graph?
ANSWER THIS CORRECTLY FOR BRAINLIEST (algebra)
Paragraph on how to keep our town clean
What is meant by the phrase "willful ignorance"? Be sure to give an example from the past or present.
The area of rectangle is 60inc * h ^ 2 If its breadth is 5 inch, find the length of breadth in ft.​
What was the Minh Trail? Who was sending "supplies" along this trail? Who were they sending supplies to?
An object weighing 75 N is dropped from the top of a building and falls a distance of 28 m to the ground. How much work does gravity do on the object from the t
Enternal Supplememts Explore similarities
Which is a non renewable resource A.oil b.sunlight c. Water d.wood