babygirlneya babygirlneya
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 pounds of grapes for $9.95 .what is a proportion that gives the cost c if you buy 4 pounds of grapes

Respuesta :

selenacalvillo9030
selenacalvillo9030 selenacalvillo9030
  • 13-12-2018
It’s a $1.99 per pound and it $7.96 for 4 pounds
Answer Link
virtuaI
virtuaI virtuaI
  • 09-12-2020

9.95 / 5 = 1.99

4 x 1.99 = 7.96

$7.96

Answer Link

Otras preguntas

What do the following two equations represent? -2x – 4y = -3 6x + 12y = 9 -Equal lines -Parallel lines -Perpendicular lines -None of the above
What is the center of the circle that has a diameter whose endpoints are (9, 7) and (-3, -5)? A. (6, 6) B. (3, 1) C. (3, 4)
Justin bought 10 pounds of flour for $5. How many pounds of flour did he get per dollar?
Archie was looking at a picture of himself and 5 friends. He measured the height of one friend's image as 130 millimeters. If that friend is actually 65 inches
Create a multiplication problem whose answer is 8 x 10^13. Both factors must be in scientific notation
If tan 0 = 6.25, then cot 0 =
98 as a Product Of Prime Factors
In the mid 1990s, a radical new introduction to the mortgage industry was made that would revolutionize the way in which most home loans were processed by class
Antonina throws a coin straight up from a height of 1 . 2 m 1.2m1, point, 2, space, m above the water surface in a fountain. The coin strikes the water 1 . 3
Kathy spent 13.23 on pens if each pen costs 1.89 how many pens did she buy