laurieburgess804 laurieburgess804
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottled of juice sells for 6

Respuesta :

zaniya745 zaniya745
  • 13-12-2018

Answer:

2 per bottle

Step-by-step explanation:

12 bottles÷ 6 dollars=2

Answer Link
itsvaleriecx2
itsvaleriecx2 itsvaleriecx2
  • 13-12-2018
It would be $2.00 per bottle.
All you have to do is 12/6=2
Answer Link

Otras preguntas

I do need help. 100 points
Given the uses of binoculars, which is the BEST description of the root word ocular?
How did Truman show latent learning in the end? - The Truman Show
square root of 0.0645 divided by 0.0082
Question 16 of 25 Which Enlightenment idea is reflected in the Declaration of Independence?
Which is a process that converts sunlight energy into a compound that stores chemical energy? phototropism phototropism photosynthesis photosynthesis respiratio
Easy question just check if my punctuation and capitalization is correct in this story paragraph.
Observe the west coasts of North and South America. Mountain ranges dominate the landscape along these coastlines. What is the most likely tectonic boundary to
1) yes by sss 2) yes by sas 3) yes by asa 4) yes by aas 5) yes by aaa 6) yes by hl 7) yes by ssa 8) triangles are not congruent
If one strand of DNA reads: ATGCTC, what must the complementary strand of DNA be?*