malakai8 malakai8
  • 13-12-2018
  • Mathematics
contestada

which is the better buy ? 22 vitamins for $1.97 or 40 vitamins for $3.25

Respuesta :

tiffanijimenez02
tiffanijimenez02 tiffanijimenez02
  • 13-12-2018
The best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25

If you double the amount of vitamins for the first choice you'll end up with: 44 vitamins for $3.94.

Even though you're getting 4 more vitamins for .69 cents more, the best choice would be to buy 40 vitamins for $3.25.
Answer Link

Otras preguntas

How did the formation of Pangaea in the Permian affect life on land? The formation of new oceans isolated populations of plants and animals from one another. No
(( EARTH SCIENCE )) Which type of volcano forms from deposits of both lava and pyroclastic materials? A. composite cones B. shield volcanoes C. cinder cones
Informal space is perceptual and varies according to the movement of the interactants.
what is cosign ratio?​
On the map above, which arrow is pointing to the Red Sea?
In a cross between AaBb and AaBb, what proportion of the offspring would be expected to be A_bb? (A_means AA Aa.) a. 1/16 b. 316 c. 3/4 d. 3/8 e. 1/8
The process that brings businesses into greater contact with the rest of the world and gives our daily lives an increasingly international orientation is known
I need help with numbers 32 , 34 , 36 , WILL MARK BRILLIANT!!
Jenna’s backpack weight 12.09 pounds. Kara’s backpack weighted 15.3 pounds. How much heavier was Kara’s backpack?
write a quadratic whose zeros are 1 and -4