tatianaortiz0217 tatianaortiz0217
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags

Respuesta :

pomaturtle
pomaturtle pomaturtle
  • 14-12-2018

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

Answer Link

Otras preguntas

2. which is the most likely cause of the spike in cotton production in mississippi in the mid 1800s shown in the chart. A. the growth in demand for cotton in th
A certain granola bar has 2 grams of fiber. This is 8% of the recommended daily value. How many grams of fiber are recommended daily?
What do the abbreviations after a word in the dictionary tell you about the word?
in what ways did virginia plan correct what the framers perceived to be weakness in the articles of confederation
A mango fruit drops from the top of it's tree which is 40 m. How long does it takes to reach the ground
which dispora took the jews to what is now modern-day Turkey?HellenisticBabylonianRoman
Counting to 100 is the topic in french class today.
TOGETHER , TWO PEOPLE EARN $28,000. ONE EARNS $2,000 MORE THAN THE OTHER. HOW MUCH IS SMALLER INCOME?
What is 3 4/11 as an improper fraction?
• How do you know that each of these constructions is valid when made with a compass and straightedge?