miamidolphinslv3228 miamidolphinslv3228
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Ron buys pens from a store. 3 packs of blue pens cost $22.50 and 4 packs of black pens cost $34.00. How much would it cost Ron to buy 2 packs of blue pens and 3 packs of black pens?

Respuesta :

hamiltonbynotes
hamiltonbynotes hamiltonbynotes
  • 14-12-2018
The blue pens would cost $15 and the black ones would cost $25.50. In total that is $40.50.
Answer Link

Otras preguntas

pls pls pls helpe with this:((((((​
The Periodic table below shows major regions in different colors. In this periodic table, which type of element is shown in green boxes?
If P(A) = .62, P(B) = .47, and P(A U B) = .88; then P(AN B) =
A line includes the points (7, –7) and (11, –3). What is its equation in slope-intercept form?
Mofor had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? Two-step equations
An adventure race is 9.75 mi long. The race is divided into equal sections. Each section is 0.75 mi long. The race organizer needs 4 volunteers in each section.
Please solve these algebraic questions? THANKS
At a concert the ratio of adults to children is 4:5. There are 720 children in a concert how many adults are there? BRAINLIEST QUEATION !!
What is the constituent of red blood cell, white blood cell, platelets, plasma? Please answer me I want your answer
What is the similarities of prehistoric and egyptian.