Mepps9492 Mepps9492
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cans of dog food is $4.35.At the price,how much do 11 cans of dog foo cost.

Respuesta :

charlief22
charlief22 charlief22
  • 14-12-2018

Greetings!

Answer:

11 cans cost $9.57

Step-by-step explanation:

There are two ways of doing this, one being the longer and the other being the shorter.

The shorter one is simply multiplying the number by the new number over 5:

[tex]4.35 * \frac{11}{5}[/tex]

This works because this finds the amount the 5 has increased from 5 to 11 and muliplies the number by this.

[tex]4.35 * \frac{11}{5}[/tex] = 9.57

So 11 cans cost $9.57


Hope this helps!


Answer Link

Otras preguntas

the square of twice 45
Why do Presidents prefer federal judges who tend to agree with their views?
How many grams are in 2.41 times 10^24 atoms of magnesium chloride?
NEED HELP!!!! PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! In his poem "They Shot Wook Kim," Bart Edelman touches on many themes. In at least 75 words, discuss on
Solve 9x^2 + 6 = 12x.
According to Roosevelt, how should we judge individuals?
I have $6.25 composed of quarters and dimes. there are 10 times more dimes than quarters. how many dimes do i have? the value of a quarter is 25 cents, and the
what are the two types of questions in the math section of the psat
Which statements accurately describe queen Elizabeth I of England and her region?
How does Zhu Wenli change over the course of the story? She becomes a strong opponent of Mao Zedong's teachings. She turns into to a violent, coarse person. She