chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

Please Help Question in picture
Write something about this picture(10 minute writing)
What is the use of electromagnets in metal recycling?​
Which of the following strategies would likely be part of a system of integrated pest management in a restaurant kitchen? Sealing cracks in walls and placing sc
Which graph best represents the equation x2 + (y – 1)2 = 3?
can someone help me with this asap, please and thank you (pic attached) *math*
PLZ HELPPPPP QUICKLYYYY!!!!!!!!!!!!!
Does this sentence have parallel structure? It is usually better to study for an exam over time than cramming the night before.
what is an example of a country that makes use of another nation’s currency
help me answer please