littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

Respuesta :

mathecoach
mathecoach mathecoach
  • 14-01-2019

Answer:

(8000 - 5000) / (200 - 100) = $30

Answer Link

Otras preguntas

Whats the inequalitie of X+7<14
The following statements as true or false. a. m23 + m25 = 180 b. m22 + m26 = 180 C. m28 = m_1 Which ones are true and false plzzzzz this is urgent
Subtract 2.53 x 105 from 1.3 x 108​
ILL GIVE BRAINLIEST PLZ ANSWER What information does the reader learn about each character in the story through direct characterization? List and describe the c
Matching. 1. one who is nominated or designated to a position patronage 2. appointing individuals to political offices appointee 3. money designated for the
Help plz mportant!!! Choose the point-slope form of the equation below that represents the line that passes through the point (-1.6) and has a slope of -3. а. y
A bird travels 200 meters in 50 seconds. What is its average speed?
I need help please ​
please help me with this question:)
Which Annotation tool provides the ability to convert the mouse icon when giving a presentation to better focus the audience attention? Arrow O Ink Color O Eras