littlemisshelper
littlemisshelper littlemisshelper
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

If 100 units of a product cost $5,000 and 200 units cost $8,000, what is the incremental cost per unit of the second 100 units?

_______ million

Respuesta :

SugarMagnolias SugarMagnolias
  • 14-01-2019
I don’t know why the word “million” is there, but the incremental cost per unit of the secon hundred units is $30 per unit.
Answer Link

Otras preguntas

Explain how the arithmetic sum of the two forces can be greater than the load.
A truck rental company rents a moving truck for one day by charging $39 plus $.60 per mile. Write a linear equation that relates the cost C in dollars of rentin
The atoms in a sample of carbon must contain nuclei with the same number of A) electrons. B) neutrons. C) nucleolus. Eliminate D) protons.
Read the sentence.Tomorrow night when we take the ghost tour of the city, I ________ in my boots, hoping we don’t actually see anything too spooky!Which verb or
An internal control system consists of the policies and procedures managers use to
a value if the variable that makes an equation true is a
Which is the correct description of flow of blood to the proper structures?
Which sentence uses who correctly?
what process are animal wastes and dead organisms converted to other nitrogen-containing compounds?
Which sentence is an example of an inciting incident in American Born Chinese? A. The Monkey King tells all of his monkey subjects that they must wear shoes.