Bethany sells roses and petunias. The expression 3r+2.5p gives the cost (in dollars) of r roses and pp petunias. What is the cost of 7 roses and 8 petunias?\$

Respuesta :

(3×7)+(2.5×8)=(21)+(20)=$41