lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

A group of students and workers entering a metro station were asked whether they were riding the bus or the subway. the two-way table shows their answers. a 4-c
The principal observes 8th grade the following day. Of the 120 students, 42 brought their lunch from home, 72 purchased lunches, and 6 brought a lunch from home
Which factor do 64x2 + 48x + 9 and 64x2 – 9 have in common?
What does it mean to be "Pushin P" in today's modern society. Please give a thorough explanation as well as where the term derives from.
At the battle of tours (732 ce), where did the islamic forces have to retreat to?
Describe the conflicts between American settlers and Native Americans in the Northwes Territory and how they were resolved.
Circle the correct words to complete the sentences. 1. Precipitation falls in these two forms: Solid / Liquid / Gas 2. Evaporation changes gas / liquid water t
15. Factor please help :)
Mrs. Peterson needs a piece of rug 28 dm wide and 38 dm long to put on the floor Of her living room. What is the area of the rug that she needs?
1 Square yard = what Square inches