imarirrodriguez22 imarirrodriguez22
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Three boxes of cereal cost $9.57. How much do five boxes cost

Respuesta :

LupoDelTuono
LupoDelTuono LupoDelTuono
  • 16-01-2019
the question is 9.57 × 5

Answer 47.85
Answer Link
LemonCat44
LemonCat44 LemonCat44
  • 17-01-2019
Well, not quite to the answer before this. This is a proportion. Divide 9.57 by 3- you get 3.19. This is how much it costs for one box. Now, multiply 3.19 by 5; 15.95 is your answer. It costs $15.95 for 5 boxes of cereal.
Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Ana es francesa y Pablo es tambien. OA. español OB. francés OC. Francia O D. francesa​
what are the five steps of reading a new piece of music
if x=6-root35 than find the value of x^2+1/x^2​
What did Dollar Diplomacy produce in Latin America? A. An end to the building of roads and railroads B. Missionary activity by Americans C. Greater economic inf
10. Juanita is making necklaces to give as presents. She plans to put 15 beads on each necklace. Beads are sold in packages of 20. What is the least number of p
What roles do teams and interagency collaboration play in the Affordable Care Act?
2(x - 22) = 3y + x + 30 x = 2y - 22 - 3 -5x + 2y + 6z = -41 Solve the system using Gaussian elimination or Gauss-Jordan elimination
This might be the last one I don’t remember. I will mark branliest if correct.
Find the slope of a line passing through (2, -1) and (-6, -1).
Hey I have a question for y’all, what helps build preseverance in your opinion ?