hanglenn1
hanglenn1 hanglenn1
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Wrapping paper is on sale at 3 rolls for $4.25. How many rolls can Danika buy with $20?

Respuesta :

kylekimswag kylekimswag
  • 16-01-2019

Answer:

He could buy 4 rolls. With a left over of $3. That 3 dollars cannot buy one more since it is not enough. 4.25 x 4 = 17.00

Step-by-step explanation:


Answer Link
ash7631
ash7631 ash7631
  • 16-01-2019
4.25/3 = 1.42 per roll

$20.00=1.42x

X=14.08
Danika can buy 14 rolls
Answer Link

Otras preguntas

Cuban Missile Crisis How close was the convoy to the blockade on that fateful day?
How did the sea-scouts get to the cottage
Will give brainliest please help ASAP
Number 9 help brainliest
Take 4 a - 3 b + 2 c from 2 a - 3 b + 4 c . -2a + 2c -2a - 2c 2a + 2c 2a - 2c Unlimited Attempts Remain
What kind of tumor grows slowly and is surrounded by membranes that prevent it from speaking the original site
What does a file extension tell you? A. what the file is about B. where the file is located C. what type of file it is D. who created the file
How did Gregor Washington play role in forming the new federal government in 1787?
Carmen is downloading music on her πPod. Each song costs $1.75. Is this relationship proportional? Explain your reasoning. What is the cost for five songs?
Which example of productive resources is matched correctly? A) land and surgeon B) capital and oil rig C) labor and telephone wire Eliminate D) entrepr