1brianna45
1brianna45 1brianna45
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs.krabappel is buying composition books for her classroom. Each composition book cost 1.25.

Respuesta :

aidanfbussiness
aidanfbussiness aidanfbussiness
  • 16-01-2019

Answer: S x 1.25 = A


Step-by-step explanation:

Where S is the number of students and A is your final price. If each book cost 1.25, then she will have to pay 1.25 for every kid.

Answer Link

Otras preguntas

If a pound of rice flour costs $12, how many ounces can be bought for $4.80 ?
Can anyone help? Will give Brainly + 20 pts I’m stuck, It’s not $240. Question : Shane returned from a trip to Las Vegas with $490, which was 75% more money th
someone pls help hurry i need to get it done an i’m very lost ):
two is thirteen more than three times a number
The function p(x) = 25x represents the number of pages p(x) a printer can print in x minutes. How many pages can the printer print in 5 hours?
do you have self confidence? give reasons for your answer so what has given you self confidence and what has prevented you ​
Area of a triangle is 60 CM square its base is 15 cm find its altitude
Describe a time when you set a goal for yourself and how you went about working toward the attainment of that goal. What was the goal? How did you go about tryi
Alejandro read 4 pages in a book in 6 minutes. How long would you expect him to take to read 12 pages at this rate?
Hợp chất X gồm 2 nguyên tố A và O.Trong đó A cs hóa trị IV.A chiếm 50% về khối lượng. A, Xác định công thức hóa học của X B,công thức hóa học của x cho biết điề