gavinhayeslax gavinhayeslax
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by $ 0 . 7 5 $0.75 per pound. Sam bought 3 3 pounds of apples at the new price for a total of $ 5 . 8 8 $5.88. Write an equation to determine the original price per pound ( p ) (p).

Respuesta :

emi0260225
emi0260225 emi0260225
  • 16-01-2019
5.88-0.75x33
I hope That’s what was asked
Answer Link

Otras preguntas

¿Qué se lava en la máquina de lavar?
After the rise of __________________ led to the loss of Syria and Palestine, the Eastern Roman Empire became the smaller but culturally important ______________
Based on the text in Passage 1, what conclusion can be drawn from the underlined sentence on page 4? Slavery is a practice that like war, cannot continue in civ
What is the product of 3x(x2 + 4)
does anybody else realize that the Corona-virus is just the common cold/ flu?
To sacrifice my own life for Pakistan
We arrived school before the bell rang. A. on B. in C. at D. to choose oneFill in the blank with one of the words.
how do words and phases work together to convey
Compare the economic, social, and environmental factors that motivate Sweden's and China's respective population Policies.
What is weight transfer