sandrastamps19 sandrastamps19
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for each situation 8 juice boxes for $3.04

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 16-01-2019

Answer:

$0.38/box

Step-by-step explanation:

Here the unit rate is found by  dividing the cost ($3.04) by the quantity of boxes:


 $3.04

--------------- = $0.38/juice box

 8 boxes

Answer Link

Otras preguntas

a patient presents with hyperleukocytosis (wbc 100,000). the bone marrow is consistent with t-cell all. the uric acid is 8.5 mg/dl. prior to starting chemothera
1Determine the equations of the following lines. a)gradient -1/3 passing through (1,1) b) passing through (-3,5)and (-2,-4) c)passing through (1,-1)and (2,-3)​
a system of particles is known to have a positive total kinetic energy. what can you say about the total momentum of the system?
What is the margin in safety dollars
Preparing for Your Performance Task Active Constructing a Circle through Three Points Not on a Line Construct a circle through points X, Y, and Z. Undo 12 N.
ano-ano ang mga salik ng pagpili mo ng kurso?​
Need help with this question.
what was the total amount of insurance premiums paid by east during 20x5?
Main language spoken in guyana
There are 8 sixth graders and 28 seventh graders in the Robotics Club. For the first project, the club sponsor wants to organize the club members into equal-siz