Svetakotok
Svetakotok Svetakotok
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

please help Which soap deal has the lowest price per ounce?

A $3.45 for 3.5 oz
B $5.50 for 13.0 oz
C $5.75 for 14.0 oz
D $5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

legoboy75
legoboy75 legoboy75
  • 17-01-2019
The answer will be price per ounce.

This means price/ounce.

For example (not the answer):
A) $3.45 / 3.5oz = 0.99 dollars per oz
Answer Link

Otras preguntas

Is the dissolution reaction a spontaneous or non spontaneous?
According to Roosevelt, how should we judge individuals?
PLEASE HELP! what's the solution to the system of equations below thanks!
The federal government took the most significant step in the history of health information technology (HIT) when _____ created the Office of the National Coordi
Where does 90 % of Chinas population live
why is it important to people with disabilities to get an adapted drivers license?
Answers please ASAP
need help with this please
what is 60% of 240 how to solve
Which type of character conflict would you most likely find in a story entitled Tom's Triumph over Tornado Alley? A. character vs. self B. character vs. chara