Svetakotok
Svetakotok Svetakotok
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

please help Which soap deal has the lowest price per ounce?

A $3.45 for 3.5 oz
B $5.50 for 13.0 oz
C $5.75 for 14.0 oz
D $5.25 for 12.0 oz

Respuesta :

legoboy75
legoboy75 legoboy75
  • 17-01-2019
The answer will be price per ounce.

This means price/ounce.

For example (not the answer):
A) $3.45 / 3.5oz = 0.99 dollars per oz
Answer Link

Otras preguntas

Describe the positive effect of studying with example
20 facts about Korea!!!!!​
How did World War I transform women's lives? A. They moved into the workforce, taking jobs that men left while fighting in the war. OB. They were offered jobs i
for an electron to move from an energy level close to the nucleas to an energy level far from the neculus it would need to gain or lose energy
find the domain and solve the square root of x+7 is equal to x+1
Think about someone who is not famous but who you think is special
In 1927, Babe Ruth was a baseball player for the NY Yankees, and hit 60 home runs. The distance between each base is 90 ft. If running to all 4 bases makes a ho
What’s the correct answer
How does the flame test results and spectrum results relate to quantum mechanics, specifically electron movement?
How does God affect to my life?