sherrypie770 sherrypie770
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

A group of friends share a large popcorn at the movies. It costs $3.35 to buy it and $0.65 for each refill. If they spent $5.95, how many times did the group of friends refill their popcorn?

Respuesta :

alarge4 alarge4
  • 11-02-2019

Answer:

4 times

Step-by-step explanation:

5.95= .65r + 3.35

5.95-3.35=.65r

2.6=.65r

r=2.6/.65

r=4

Answer Link
molly306 molly306
  • 11-02-2019
4 times for the popcorn at the movies.
Answer Link

Otras preguntas

what does x equal in 3x - 1 < 2x +4
Label the bonds between xenon and fluorine using the σ and π notation followed by the type of overlapping orbitals.
A family’s well pumps on average 8 gallons of water per min. The well’s tank had 1200 gal of water in the morning. Which equation models the amount of water in
Given the sets A = {-4, -1, 3, 5, 9} and B = {-2, -1, 0, 1, 2, 3}, the set AUB (u is upside down) is given by: {-4, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 5, 9} {-4, -2, -1, -1, 0
Andrew Johnson was impeached but not convicted because
Shakespeare’s use of more than 10 syllables per line
What happens to P waves and S waves at a depth of 2.500 km?
How did the Spartan emphasis on military discipline affect the citizens of Sparta?
how do u say "how r u doing" in a more formal way?
Help meh out !!!!!!!!!!!