riveneal riveneal
  • 11-02-2019
  • Mathematics
contestada

Jacob price 4 muffins for $5 what is the cost of 7 muffins​

Respuesta :

Flawlessglameriss
Flawlessglameriss Flawlessglameriss
  • 11-02-2019

Answer:

$40 is thy answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 11-02-2019

Answer:

so the price would be $5.60

Step-by-step explanation:

the ratio is 1:.8

so all you have to do is multiply 7 by .8 and you get

5.6

hope this helps please make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

some of the carbon dioxide produced by plant cells during the day is used for anaerobic cellular respiration aerobic cellular respiration photosynthesis digesti
What is the value of b2 - 4ac for the following equation? x(x 8) = 9
An object has a constant momentum of 2.45x10^2 kg m/s. Determine the momentum of the object if its mass decreases to 1/3 of its original value?
Simplify the expression. Write the answer using scientific notation. 8(8.8x10^12)
Which of the following is a pseudoscience? Biology Chemistry Astrology Physics
The individual who oversees all of the fifteen government departments is the a. chief of staff. b. vice-president. c. secretary general. d. president.
urine is removed from the body through the
The individual who oversees all of the fifteen government departments is the a. chief of staff. b. vice-president. c. secretary general. d. president.
Gandhi was trained to be a
the legs of a 45-45-90 triangle have a length of a 8 unit. what is the length of it hyothenuse