annahm8472 annahm8472
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Libanea bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

LaneseM
LaneseM LaneseM
  • 13-02-2019

Answer: 4 tomatoes

Step-by-step explanation:

Divide 3.36 by 0.84 = 4

Answer Link
kimlyn58p0wyn0
kimlyn58p0wyn0 kimlyn58p0wyn0
  • 13-02-2019
I agree with the answer above
Answer Link

Otras preguntas

Where should mirrors be placed in a room?
A primary goal of quality control is to ensure that health insurance companies receive payment. keep patients and providers safe in healthcare environments. inc
Professionals who work in health informatics primarily work with A) doctors and patients. B) patient records and technology. C) nurses and physician assistants.
como assistir jogos do brasileirao na internet
Please help me! Sandra has a balance of $2,745 on her credit card. If the card has an annual rate of 25.49% how much is the finance charge for this month? A. $2
Opinion writers use personal experiences in their pieces for which of the following reasons? Question 35 options: To demonstrate their expertise To connect wit
Please help algebra!
bilinguals do not usually translate from the weaker
-5(-5)+3 5(-7)+6 is it > < or =
Who is responsible for assembling the policy forms for insureds?