mangoJ
mangoJ mangoJ
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen how much would one donut cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-02-2019

Answer: $0.49

Step-by-step explanation:

12 donuts = 1 dozen

5.88 / 12 = 0.49

Answer Link
MrSmoot MrSmoot
  • 13-02-2019

Answer:

49 cents per donut

Step-by-step explanation:

They charge $5.88 for 12 donuts, (one dozen is 12)

Divide $5.88 by 12 to find the cost of 1 donut

   $5.88/12 = $0.49 per donut, or 49 cents per donut

Answer Link

Otras preguntas

Express 0.62390 as a fraction.
169,248 divided by 516
What is the equation, in point-slope form, for a line that goes through ​ (2, −6)(2, −6) ​ and has a slope of ​ −34−34 ​ ?A y−6=−34(x+2)y−6=−34(x+2)B y+6=−34(x+
Is dulce de leche \very common in argentina.
the term Mesopotamia means
What happened at the battle of Poitiers aka battle of tours?
How is crude oil separated? :)?
What are the external parts of a computer system
Besides the president, who is the only nationally elected leader in the united states?
Before the second great awakening what were women expected to do