JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Powdered sulfur is yellow, and powdered iron is gray. When powdered sulfur and powdered iron are mixed at 20°C, the powdered iron (A) becomes yellow (B) remain
How to write 600,000+80,000+10 in standard form please I have trouble in math
What is 409,614 rounded to the nearest thousand
How do you know that the product of any two numbers greater than 1 must be a composite number?
An experiment consist of rolling Two fair number cubes. find the probability of each event. 9). P (total shown=3)
what is a villanelle?
3/4(n+3)=9 how do I find n
what is the volume of a cuboid 5cm by 3cm by 6cm
A dragster going at 5 m/s north increases its velocity to 23 m/s north in 4 seconds. What is its acceleration during this time interval?
A charge of 0.01 C is in a 120 N/C electric field. What is the force on the charge?