babiijezelle
babiijezelle babiijezelle
  • 15-02-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy 10 slices of cheese for $3.59 or 16 slices for $5.12

Respuesta :

Emiann222
Emiann222 Emiann222
  • 15-02-2019

Answer:

10 slices bc ur paying almost $2 for 6 extra slices...

Hope I Could Help!!

Step-by-step explanation:

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-02-2019

Answer:

16 slices for 5.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

We can compare the cost per slice.

10 slices

Take the cost and divide by the number of slices

3.59/10 = .359 per slice

16 slices

Take the cost and divide by the number of slices

5.12/16 = .32 per slice

.32 < .359  so the 16 slices for 5.12 is less per slice

The 5.12 for 16 slices is the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following represents a similarity between the government of both the Mayan and Harappan civilizations? They both were a dictatorship. They both
What are the solvents and solutes of shampoo
75 is 15% of what number
Solve each proportion 3.2/9=n/36 n=
The kind of money used by a group or nation.
What are these number in order from least to greatest 0.75 0.4 one fifth and one half -
how do you write 17/25 in a decimal and also does the decimal terminate or repeat
Solve each proportion 3.2/9=n/36 n=
complet. each statement by rounding the number to given place value. use the number line to show your work a 53,000 rounded to the nearest ten thousand is
Randy has 128 ounces if dog food he feeds his dog. 8 ounces of food each day how many days will the dog food last