xaguax5409 xaguax5409
  • 15-02-2019
  • Mathematics
contestada

Pepper Jackie filled up her 10-gallon gas tank for $5.50. How much did thebgas cost per gallon l

Respuesta :

OmegaAzzy
OmegaAzzy OmegaAzzy
  • 15-02-2019

We can simply divide 5.5 by 10 to find the unit price.

5.5/10 = 0.55

Each gallon costs $0.55.

Answer Link

Otras preguntas

did the forest service program appear to be successful between 1905 and 1924
what is the synonym and antonym for algebra?
Which one of the following does not contain calories? A. Carbohydrate B. Alcohol C. Water D. Protein
Which major religion was born during a time when the Roman Empire was near its height? Judaism Hinduism Islam Christianity
if 80 percent is 72 marks what is full marks
What was the major reason for napoleons defeat while trying to invade Russia in 1812
a family pass to amusement park cost $54 using distributive property write an expression that can be used to find the cost in dollars of 8 family passes
In what year was Abraham Lincoln elected president? A. 1848 B. 1850 C. 1854 D. 1860
Which processes form metamorphic rocks? A. melting and pressure B. pressure and cooling C. melting and cooling D. heat and pressure
find two possible factors for the estimated product 1600