missmackrain3870 missmackrain3870
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

The electronics store sold 4 laptop computers in one day. The total cost of the laptops was $3,600. If each laptop cost the same amount, how much did each laptop cost?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 12-03-2019

Answer:

$900

Step-by-step explanation:

Here we need to find the "unit cost" of the laptops.  In this case, divide the $3,600 total by (4 laptops), obtaining:

 $3,600

--------------- = $900 per laptop

4 laptops

Answer Link

Otras preguntas

The first blind man happened to put his hand on the elephant's side. "Well, well!" he said, "now I know all about this beast. He is exactly like a wall." The se
Choose the correct form of the adverb to complete the sentence below. Look at the degree of comparison given in parentheses to help guide you. Jenessa visited t
order of operation problem who two operations inside parentheses and two ex outside ( using all add, subtract, multiply and divide) PLEASE SHOW ALL WORK
Which ordered pair is a solution to the following linear system? y= x + 1 y = -2x + 1 A) (-1,-2) B) (2,1) C) (0,1) D) (0,0)
Fill in the blank with the appropriate form of penser. Il ne pas que c'est important. penses pense pensent penser
unscramble iptimcáos
what is the answer in the equation below: 3n+12?
which of the following are run-ons? there can be more than one correct answer: 1. There's been a lot of research with dogs and how dogs interact with people. 2.
explique porque uma boa alimentação e a prática de atividades físicas influenciam em uma melhor qualidade de vida
is government doing enough to ensure that human trafficking is protected​