LaceyHawryluk LaceyHawryluk
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

if pears cost $1.95 per pound,how much would 2 pounds cost?

Respuesta :

esigaran24 esigaran24
  • 13-03-2019

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95(2)

= $3.90

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation. 2(x + 4) = x + 13 A. −3 B. −1 C. 5 D. 7
The 13th, 14th, and 15th Amendments to the Constitution were undermined by all of the following EXCEPT A) Jim Crow Laws. B) literacy tests.
Jan estimates that approximately 575 drops fill a 100 milliliter bottle estimate how much water her leaky faucet wastes in a year
Cartoon by RJ Matson, courtesy of politicalcartoons.com Which overall message does this political cartoon convey? a.) State budgets should contribute more towar
How did Diocletian succeed in preserving the empire
The area of a rectangular park is 3/5 square mile. The length of the park is 7/8 mile. What is the width of the park?
How does the constitution determine which powers are to be held by the states?
need help on homework
Two sides of an obtuse triangle measure 10 inches and 15 inches. The length of longest side is unknown.
A successful web-based strategy that helps a business spread the word about its website and products is called: