mary15867 mary15867
  • 13-03-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pieces of candy cost $4.50, how much would eight pieces cost

Respuesta :

angelinabogart angelinabogart
  • 13-03-2019

Answer: $22.50

Step-by-step explanation:

If each piece of candy cost $4.50 you have to multiply that by 5.

4.50+4.50+4.50+4.50+4.50

Or 4.50x5

=$22.50

Don’t forget to mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

The First Amendment guaranteesO due process of law.O religious freedom.O the right to a fair trial.Othe right to bear arms.
Which statement explains the phase of the Moon this waxing crescent moon follows Which statement explains the phase of the Moon this waxing crescent moon follow
Evaluate C(n, O). 01 00 On
Why did the Europeans want to colonize territories in Oceania? Question 9 options: The locations were convenient stops for ships crossing the Pacific Ocean. The
Find the surface area of the prism h6 b5 l8
from Washington's Farewell Address, George WashingtonGeorge Washington's Farewell Address is a letter he wrote at the end of his secondterm as President of the
Which product is represented by 3/8
Write: Paraphrase the Supreme Court's decision in this case.
11. Plant growth substances can be used effectively in agriculture. What is the function that cannotbe performed by a plant growth substance?(A) To induce fruit
Read the excerpt from Roosevelt's Executive Order No. 9066.I hereby further authorize and direct all Executive Departments, independent establishments and other