nika7760 nika7760
  • 14-03-2019
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2. How many bulbs of elephant garlic can you buy for $4?

Respuesta :

cblue8282 cblue8282
  • 14-03-2019

Answer:

Two.

Step-by-step explanation:

4 goes into 2 twice.

($4/$2 = 2 r 0)

Answer Link
xXxGolferGirlxXx
xXxGolferGirlxXx xXxGolferGirlxXx
  • 20-03-2019

Hey there!

You can buy 2 bulbs of garlic with $4.

2 x 2 = 4

Hope this helps you!

God bless ❤️

xXxGolferGirlxXx

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression 4ab + 5bc when a = 2, b = –6, and c = –2.
taylor took his children in the zoo. 2/6 of the lion packs were not well due to infection. 10 lions packs were well. How many lions were ill?
In order for a driver to graduate from a learner’s license to an operator’s license, how many hours of driving need to be documented? How many nighttime driving
I WILL GIVE 11 POINTS BRAINIEST 5 STAR RATING HELP ME PLZ.
What stage of mitosis is shown in the drawing above?
The highest point in the United States is Mount McKinley, also called Denali, in Alaska. Its summit is 20,335 feet above sea level. Badwater, a basin located
15 times the difference of 29 and a number is 225 which equation below can be used to find the unknown number A.) 29 - 15n = 225 B.) 15 (n - 29) = 225 C.) 15 (2
20 points!!!!!!!!!!!!!! I will mark brainliest awnser . What colony was founded after the defeat of the Incan empire?
How do you do VHL lesson 5B Savoir-Faire?
Creativity plays a vital role in science. In what aspects of science is creativity involved?