tankhill7392 tankhill7392
  • 13-04-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $2.50 per pound. If you mix 4 pounds of cashews and 4 pounds of peanuts, what is the total cost of one pound of the mixture?

Respuesta :

Dericktopsom Dericktopsom
  • 13-04-2019

$6.50 per pound $4.00 +$2.50=$6.50

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from chapter 6 of Animal Farm. Every Monday Mr. Whymper visited the farm as had been arranged. He was a sly-looking little man with side whiske
-1/3 = i/4 - 10/3 oh please help me :( 12 points
using the pytagorean theorem, whitch of the triangles shown are right trianlges?
Find evidence that proves that overpopulation leads to deforestation I
This rational expression is nonequivalent.
63.24 divided by 31?? please solve it all the way..
anti-angiogenic drugs are being used to decrease tumor growth. these drugs work by decreasing
what assumptions exist in the text ( Steve Jobs ) about the intended audience? I'LL MARK AS BRAIN LIST IF U GET THIS RIGHT!!!!
Solve for x. 2/5(x−9/10)=−2 3/4 Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box. x =
HELP I NEED TO PASS A LESSON