Grbolar
Grbolar Grbolar
  • 15-04-2019
  • Mathematics
contestada

a box of 13 floor tiles costs $58.50
find the cost of
a) 26 tiles
b) 20 tiles

Respuesta :

student81944 student81944
  • 15-04-2019

Answer:

a) $117.00 b)$90.00

Step-by-step explanation:

a) you would just multiply 58.50 x 2, because 13 x 2 = 26. Your answer would be $117

b) First you find the cost of one floor tile by dividing 58.50/13. One floor tile costs $4.50. Then you multiply this cost by 20 floor tiles. 20 x 4.50 = 90

Answer Link

Otras preguntas

Four times a number is 84 what is the number
Which was the main reason spain built missions along georgias barrier islands? A. for launching attacks B. to spread christianity C. for defensive purposes D.
whats the gcf of 48 and 78
What is 108÷6 using distributive property.
Why would the framers want Congress to be more powerful than the executive branch? a. because it was in control of making laws b. because it was smaller than th
The climate on the leeward side of a mountain differs from that on the windward side mostly in a. the strength of the winds. b. the direction of the winds. c.
What aspect of Iran's government makes it oligarchic? A. A small class of people has control over the government. B. The military has a powerful influence over
Which explains why Congress passed the Indian Removal Act in 1830? a. Whites wanted to take control of the Indian tribes' valuable land in the East. b. The Ind
why doesn't the tribe trust Captain Orlov? from the story "Island of the Blue Dolphins"
Write a problem that the expression 3(-7)-10+25= -6 could represent.