jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

Which additional words in the sentence should be capitalized? The island of santa catalina is off the coast of california. Choose all answers that are correct.
is the principle "separation of powers" evident in the US Constitution?
How do you sole this question kelpie sold cameras on her web site. She bought the cameras for $65 each included a 60% markup to get the selling price. To the ne
Which word correctly completes the sentence? __________ shoes are these in the middle of the kitchen floor? A. Who's B. Who'se C. Whose
(A) As a Supreme Court justice, Thurgood Marshall (B) was known for his quest to end racial discrimination, his (C) opposition to the death penalty, and (D) he
Name two integers whose product is -18 and whose quotient is -2
Which of the following statements is NOT true? A. Infants' diets, which primarily consist of breast milk or formula, are higher in fat than other diets. B. Ado
2. During the Progressive Era, how did the government work to reduce corruption during elections? (1 point) a. It adopted the secret ballot rather than having p
Find the coordinates of an image of point R(3, -5) rotated 180 degrees about the origin.
Geometry..two lines that do not intersect