jocelyn2358
jocelyn2358 jocelyn2358
  • 11-08-2019
  • Mathematics
contestada

Jelly fakes sell for $1.23 for 1/4 pound bag. How much for 4 pounds of jelly fakes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-08-2019

Answer:

19.68

Step-by-step explanation:

1/4 x 16 = 4

1.23 x 16 = 19.68

so you have 1/4 of pound so you will time that by four which equals 1 pound

now with that info you times 4 x 4 3 more times to get 4 pound

but you want the price so you figure how many fours there were and time them to gt 16 then you 16 x 1.23

Answer Link
Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 11-08-2019

Answer:

$19.68

Step-by-step explanation:

1.23 x 4 = 4.92 (per pound)

4.92 x 4 = `19.68 (for 4 pounds)

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

why would the time for diffusion be slower in a large cell then it would be in a smaller cell
-7(1+3p)<=98 <= means greater then or egual to ok
what is my skeletal system made of
I do not get it can some one help me
Which tension between characters reflects the theme of ambition in The Tragedy of Julius Caesar?
Cual es el origen del imperio bizantino
Help please?-LeSandwich
Water is initially present in a state where its molecules are far apart. During a change of state, its molecules slow down. Which change of state has most likel
A 65 year old male enters the hospital with high blood pressure, damage lungs, low blood-oxygen concentration, and throat cancer. What are all of these symptoms
example of a tertiary source