contestada

. Joan bought a soft drink for 3 dollars on Monday and 13
candy bars Wednesday. She spent a total of 25 dollars.
How much did each candy bar cost? Use your critical
thinking skills, modeling and explain your reasoning​

Respuesta :

25-3=22 dollars left

then divide the amount of money left by the amount of candy bars

22/13= about 0.13 cents