MeIsBella
MeIsBella MeIsBella
  • 14-08-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive unit rate:

3 for $1.26
4 for $1.68
5 for $2.25

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 15-08-2019

Answer:

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68

Step-by-step explanation:

3 for $1.26 means $0.42 per each

4 for $1.68 means $0.42 per each

5 for $2.25 means $0.45 per each

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68 would be the least expensive unit rate!

Hope this help :3

Answer Link

Otras preguntas

The book The Lord of the Rings by J. R. R. Tolkien, in which the main character must go on a journey to destroy a magic ring, is an example of which plot archet
Which financial statement is considered a link between the income statement and balance sheet? a. Statement of cash flows b. Statement of company assets c. S
Which of the following statements comparing debit cards to credit cards is TRUE?A Debit cards allow you to draw funds directly from your checking accountB Debit
The lens in your eye forms an upside-down image of the world. 1)true 2)false.
How does y=mx+c work
What is 100 written as a power of ten
The ATP molecule shown is the universal energy source for cellular activities. Which of these processes is used to break down glucose into ATP that is usable
Which strategy would a historian most likely use to determine whether a source is valid?
Polyp animals that form coral reefs have many unique adaptations for survival. One polyp feature that is detrimental rather than beneficial is
Burning alcohol for fuel is a very efficient process. Please select the best answer from the choices provided a. True b. False